Su gelstančiais lapais ir nauju derliumi ateina metas, kai galime papildyti ir palepinti organizmą reikalingais mineralais bei vitaminais. Medicinos specialistai rekomenduoja suvalgyti apie pusę kilogramo vaisių ir daržovių per dieną, kad gautume pakankamai skaidulų bei vitaminų. Tačiau jei vaisius ar daržoves kramsnoti pabodo, galite išbandyti ir kitą alternatyvą – šviežias jų sultis, kurios taip pat yra ne mažiau sveikos.

Spalio mėnesį Vilkaviškio r.  Pilviškių „Santakos“ gimnazijos 1 – 4 klasių mokiniai, bei priešmokyklinio, ikimokyklinio ugdymo grupių ugdytiniai dalyvavo akcijoje „Rudenėlio takeliu“. Šios akcijos tikslas – supažindinti vaikus su vaisių ir daržovių nauda bei vartojimo būdais. Užsiėmimų metu  vaikai skanavo savo daržuose užaugintų daržovių, vaisių ir uogų šviežiai spaustų sulčių.  Susipažino su jų vartojimo nauda ir reikalingumu žmonių organizmui.

Daugelis vaikų buvo neragavę šviežiai spaustų sulčių ir nežinojo, kaip galima jas pasigaminti. Akcijos metu visi norintieji galėjo patys pasigaminti (išsispausti) sulčių. Vaikai sužinojo, kad lėtaeigėmis sulčiaspaudėmis spaustose tirštose sultyse su minkštimu yra labai daug žarnynui naudingų maistinių skaidulų. Moksliniais tyrimais įrodyta, kad šios medžiagos skatina žarnyno gerųjų bakterijų dauginimąsi, gerina virškinimo procesą, padeda nuo vidurių užkietėjimo. Šviežių sulčių nauda ir žala priklauso nuo jų išgeriamo kiekio ir teisingo vartojimo. Priklausomai nuo fizinio aktyvumo, suaugęs žmogus ir vyresni kaip 10–12 metų vaikai per dieną gali išgerti stiklinę šviežiai spaustų sulčių, o ikimokyklinio amžiaus vaikams rekomenduojama norma – ½–1/3 stiklinės per dieną arba viena stiklinė per savaitę. Šviežiai spaustos sultys – gera išeitis mamoms pasirūpinti vaikų, kurie neretai atsisako valgyti vaisius ar daržoves, sveikata. Sultis reikėtų gerti iš lėto, mažais gurkšneliais – organizmas geriau įsisavins jose esančias naudingas medžiagas. Sveikiausia – stiklinė šviežiai lėtaeige sulčiaspaude spaustų sulčių ryte valandą prieš pusryčius arba 1,5–2 val. prieš valgį ar po jo, gurkšnoti sultis valgymo metu nerekomenduojama. Ragaudami šviežiai spaustas, grynas 100 proc. sultis vaikai įsitikino, jog tai  – ne gėrimas, o skystas maistas – desertas, užkandis, jas gerdami troškulio nenumalšins. Kadangi natūraliai spaustos sultys nėra tik gėrimas, todėl visiškai netinka po sočių pietų, nes apsunkinama virškinimo sistema, skatinama rūgimo procesai. Vaikai suprato, kad išgėrus 1,5 litro sulčių, gautų daugiau kalorijų, tačiau organizmas negaus rekomenduojamo kiekio vandens.

Visiems buvo smalsu,  kurios  sultys būtų pačios naudingiausios imunitetui. Taigi, norintiems sustiprinti ir palepinti organizmą, dietologai rekomenduoja daržovių sultis. Jose mažiau angliavandenių, tačiau gausu ląstelienos, kuri mažina apetitą, todėl tinka žmonėms, turintiems antsvorio problemų.

Vaikams labai patiko gerti sultis. Jie norėjo paragauti įvairių rūšių, todėl teko paeksperimentuoti ir sultis  sumaišyti. Maišydami sultis mokiniai turėjo laikytis tam tikrų taisyklių. Daržoves maišome su daržovėmis, vaisius – su vaisiais, uogų sultys spaudžiamos iš uogų. Teisingi deriniai yra svarbus aspektas, mat, vieno vaisiaus vaistinės savybės gali skatinti ar slopinti pasisavinti kito geriausias savybes. Pavyzdžiui, morkų nevalia maišyti su apelsinais kaip dažnai daroma, kadangi vitaminas C trukdo pasisavinti organizmui beta karotiną, kurio gausu morkose ir dėl kurio yra vertinamos morkų sultys. Šiuo atveju derėtų įpilti šlakelį augalinio aliejaus dėl geresnio karotino pasisavinimo. Išimtis – obuolys. Jį galima maišyti tiek su vaisiais, tiek su daržovėmis.

Specialistai pataria gaminti sultis, pavyzdžiui, taip:

  • Bananus vienus su kiviais arba obuoliais;
    • Apelsinus su mango arba mandarinais;
    • Slyvas vienas arba su obuoliais;
    • Vynuoges su abrikosais, avietėmis;
    • Morkas vienas, galima su cukinijomis arba obuoliais;
    • Agurkus vienus, galima gardinti obuoliais;
    • Pomidorus vienus, galima gardinti petražolėmis ar kitomis prieskoninėmis žolelėmis;
    • Agurkus vienus, galima gardinti obuoliais ar prieskoninėmis žolelėmis,
    • Burokėlius vienus, galima gardinti obuoliais.

Jeigu norite apčiuopiamos naudos savo organizmui ir nežinote vaistinių savybių, geriau jau gerkite vienos rūšies sultis.

Medikai ir dietologai pataria gerti tik šviežiai spaustas sultis, kadangi jau po kelių valandų, jos netenka vitaminų. Ypač greitai suyra vitaminas C. Vieninteles burokėlių sultis patariama palaikyti 2 – 3 valandas tam, kad išgaruotų eteriniai aliejai, kurie jautresnį virškinamąjį traktą turintiems žmonėms gali kelti pykinimą, dirginimą.

Šviežiai spaustos pomidorų sultys stimuliuoja skrandžio ir žarnyno darbą, o rečiau vartojamose kopūstų sultyse gausu angliavandenių, vitaminų PP bei C, folinės rūgšties, o retai sutinkamas vitaminas U saugo nuo vėžio ir opaligių. Sergantiesiems kepenų ir inkstų ligomis, pasaulinė sveikatos organizacija (PSO) rekomenduoja moliūgų sultis, besiskundžiantiems anemija – burokėlių sultis, agurkų – kraujospūdžiui reguliuoti, varginant kosuliui ir nemigai, granatų sultys vertingos senyvo amžiaus žmonėms.

Vis tik egzistuoja ligos, prie kurių reikėtų sultis gerti labai atsargiai. Tai būtų nuo cukrinio diabeto kenčiantys žmonės, kadangi kai kurie vaisiai turi labai daug cukraus. Jiems netinka saldžios vynuogės ar kriaušės, tačiau rekomenduojama pomidorų sultys. Vengtina gerti ir žmonėms, kurie linkę viduriuoti, tačiau praėjus šiam negalavimui, sultys puikiausiai tinka organizmo skysčių balansui atstatyti. Sultys organizme pasisavinamos labai greitai, maždaug per pusvalandį.

Sulčių mėgėjams  rekomenduojama naudoti sezoninius vaisius ir daržoves, o turintiems jautresnį skrandį – gerti vandeniu skiestas sultis. Yra nemažai sulčių, kurias gerti grynas, neskiestas gydytojai net nerekomenduoja, tai citrusinių vaisių, juodųjų serbentų, obuolių, kopūstų ir t.t. Sulčių skiedimo vandeniu proporcijas kiekvienas gali nustatyti pagal savo skonį. Galima stiklinę sulčių supilti į 1 l vandens ir gurkšnoti visą dieną.

Skanaus!

Visuomenės sveikatos specialistė Irma Simokaitienė