Pavasarį su atgimstančia ir sužaliuojančia gamta, pabunda ir Lietuvoje paplitę kraujasiurbiai – erkės. Ne kiekviena erkė gali platinti ligas, tačiau Lietuvoje vis dar stebimas didelis sergamumas Laimo liga ir erkiniu encefalitu, todėl nederėtų nuvertinti šių gyvių.

Erkėms šalta žiema nebaisi

Pasigirsta pasakymų, kad šių metų žiema buvo šalta ir gausi sniegu, todėl erkėms ji turėjo būti pražūtinga. Vis dėlto, žemę sniego danga padengė dar nespėjus įšalti dirvai, tai galime būti tikri – erkės saugiai praleido šaltąjį periodą ir netrukus išgirsime pranešimų apie pirmąsias įsisiurbusias erkes. Erkės atsibunda, kai dirvožemis įšyla iki +5 °C, tai sutampa su tuo metu, kai pasirodo ir pirmosios žibutės, todėl be galo svarbu imtis visų saugumo priemonių lankantis parkuose ir miškuose. Paprastai pirmieji jas pastebi šunų šeimininkai, kai po pasivaikščiojimų ant savo augintinių pamato ant jo ropojančias ar jau įsisiurbusias erkes.

Erkinis encefalitas – klastinga liga

Erkinis encefalitas pasireiškia galvos smegenų ar jų dangalų uždegimu. Jo simptomai dažnai panašūs į gripo. Liga prasideda staiga, ima skaudėti galvą, sąnarius, pečius, pakyla temperatūra iki 38–39 °C, ligonis jaučia silpnumą, šaltkrėtį, pykinimą, gali vemti ar viduriuoti. Tai klastinga liga, nes negalavimai vargina apie savaitę, tada išnyksta ir savaitę ar ilgiau jaučiamasi gerai. Daliai žmonių liga tuo ir pasibaigia, nes organizmo imuninė sistema susidoroja su erkinio encefalito virusu, tačiau šimtams užsikrėtusių asmenų prasideda antroji encefalito fazė – meningitinė, meningoencefalinė encefalito forma – kuri yra labai pavojinga ir netgi gali būti mirtina. Ligoniui vėl pakyla aukšta temperatūra, jis stipriai prakaituoja, jaučia skausmą įvairiose kūno vietose.

Nuo erkinio encefalito patikimiausiai apsaugo skiepai

Specifinio gydymo nuo erkinio encefalito nėra, skiriamas tik simptominis gydymas.. Erkinio encefalito vakcina galima skiepyti vaikus nuo vienerių metų amžiaus. Geriausia pradėti skiepytis dar žiemą, tuomet iki erkių aktyvumo pradžios organizme susidaro imuninė apsauga, tačiau skiepytis galima ir aktyviuoju periodu. Skiepytis galima dviem būdais – įprastu ir pagreitintu.

Įprastu būdu skiepijama pagal schemą, kai antroji vakcinos dozė gaunama po 1–3 mėn. po pirmosios, o trečioji dozė – po 10–12 mėn. po antrosios. Praėjus trims metams rekomenduojama pasiskiepyti palaikomąja doze, vėliau – kas 5 metai.

Skiepijant pagreitintu būdu galima taikyti sutrumpintą vakcinacijos schemą, kai antroji dozė suleidžiama po 2 savaičių po pirmosios, o toliau laikomasi įprastinės schemos.

Nuo Laimo ligos skiepų nėra

Laimo liga – kartais vadinama Laimo borelioze – yra infekcinė liga, kurią sukelia borelijos. Būdingiausias ligos požymis – raudona apvali arba elipsės formos odos dėmė (eritema), kuri dažniausiai atsiranda 7–14 dieną po erkės įkandimo ir didėja iki 5 cm diametro ir daugiau. Eritema gali pasireikšti ir per mėnesį Vėliau ji savaime pranyksta, tačiau liga progresuoja toliau. Ligos negydant, borelijos gali pažeisti vidaus organus, nervų sistemą, todėl pastebėjus raudoną dėmę ant kūno, nedelsiant kreipkitės į gydytoją. Laiku gydant ligą, greitai pasveikstama. Kol kas dar nėra vakcinos nuo Laimo ligos, o persirgus šia liga imuniteto organizmas neįgauna, tad ja galima susirgti dar kartą.

Kaip išvengti erkių įsisiurbimo?

  • Einant į lauką, rekomenduojama dėvėti kuo šviesesnius drabužius taip, kad didesnė kūno dalis būtų pridengta. Kelnes sukišti į batus arba į kojines, o palaidinę ar megztinį sukišti į kelnes. Gerai, jei rankogaliai glaudžiai prigludę prie rankų, o apykaklė užsegta.
  • Dėvėti gerai priglundančią kepurę ar kitą galvos apdangalą.
  • Būnant miške, parke ar sode, vengti sėdėti ar gulėti ant žolės.
  • Naudoti repelentus – chemines medžiagas, kurios atbaido erkes.
  • Grįžus iš lauko atidžiai apžiūrėti kūną, persivilkti drabužius.

Kaip elgtis, jei jums įsisiurbė erkė?

  • Įsisiurbusią erkę reikia kuo greičiau ištraukti.
  • Erkę patogiausia ištraukti pincetu ar kitomis priemonėmis, suėmus ją, staigiu judesiu, nesukiojant, traukti į viršų.
  • Žaizdelę dezinfekuoti.
  • Jei erkę ištraukus odoje lieka jos kūno dalis, galima bandyti pašalinti. Likus odoje – ją organizmas pats pašalins kaip svetimkūnį.
  • Kalendoriuje pasižymėti erkės įsisiurbimo datą ir mėnesį stebėti savo sveikatos būklę. Atsiradus ligos simptomams, kreiptis į gydytoją.

 

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro informacija