Kiekvienais metais kovo 24 dieną Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) sprendimu yra minima Pasaulinė tuberkuliozės diena. Šios dienos tikslas yra atkreipti visuomenės dėmesį į tuberkuliozės paplitimą bei dedamas pastangas kovojant su ja.

Kvėpavimo organų tuberkuliozė (TB) tai infekcinė liga, kurią sukelia tuberkuliozės mikobakterija (TM) (Mycobacterium tuberculosis ), plintanti per orą su dalelėmis. Pagrindinis TM šaltinis yra žmogus, sergantis atvira plaučių tuberkuliozės forma. Negydomas TB sergantis žmogus gali mirti.

Tuberkuliozės požymiai priklauso nuo to, kurioje kūno vietoje dauginasi ligos sukėlėjas. TM dažniausiai pažeidžia plaučius (plaučių tuberkuliozė). Plaučių tuberkuliozė pasireiškia šiais požymiais:

  • Sunkus kosulys, trunkantis 3 ar daugiau savaičių
  • Skausmas krūtinėje
  • Skreplių ar kraujo atkosėjimas.

Kiti požymiai gali būti: silpnumas ar nuovargis, svorio kritimas, apetito stoka, drebulys, karščiavimas, naktinis prakaitavimas.

Tuberkuliozės mikobakterijos (TM) patenka į orą,  kai plaučių tuberkulioze sergantis žmogus kalba, kosėja ar čiaudi. Tuberkuliozės mikobakterijos ore gali išlikti kelias valandas priklausomai nuo aplinkos sąlygų. Žmogus, įkvėpęs TM užteršto oro, gali tapti infekuotu.

Užsikrėtę asmenys savo organizme turi tuberkuliozės mikobakterijų, bet jos nėra aktyvios ir nesukelia ligos, nepasireiškia tuberkuliozei būdingi požymiai ir žmogus neplatina ligos sukėlėjo. Nustatyta, kad tik dalis užsikrėtusių asmenų (5-10 proc.) gali susirgti arba serga tuberkulioze. Sergančių TB žmonių organizme bakterijos aktyviai dauginasi, jiems pasireiškia TB būdingi simptomai, kosėdami jie platina užkratą. TB dažniausiai užsikrečiama, jei yra kasdienis artimas sąlytis su sergančiais asmenimis gyvenamoje aplinkoje, darbe, kitose įstaigose.

Kaip diagnozuojama tuberkuliozė?

Tuberkulino testas (Mantu) atliekamas 6-7 metų amžiaus vaikams prieš mokyklą ir kasmet – socialinės rizikos šeimų vaikams Sveikatos priežiūros specialistas įšvirkščia nedidelį kiekį tuberkulino po oda vidinėje dilbio dalyje. Po 2 – 3 dienų sveikatos priežiūros specialistas įvertina odos reakciją. Tuberkulino įšvirkštimo vietoje gali atsirasti patinimas. Išmatavus patinimo diametrą nustatoma, ar testas teigiamas, ar neigimas. Teigiamas testas paprastai reiškia, kad žmogus yra infekuotas tuberkuliozės mikobakterijų.

Paprasčiausias tyrimas yra skreplių ištyrimas dėl TM. Šiuo tyrimu galima greitai diagnozuoti tuberkuliozę ir paskirti reikiamą gydymą. Labai svarbu TM išskiriantį ligonį greitai izoliuoti ir skirti reikiamą gydymą, kontroliuojamą medicinos personalo.

Tuberkuliozės profilaktika ir gydymas

Pati geriausia tuberkuliozės profilaktikos priemonė yra ligonių gydymas stebint medicinos personalui iki visiško pasveikimo. Jei žmogus susirgo bakteriologiškai patvirtinta plaučių tuberkulioze, jis ligos pradžioje (2-3 savaites), net ir pradėjus gydymą – pavojingas aplinkiniams. Šeimos nariai bei kiti bendravusieji (pvz., bendradarbiai ir kt.) su sergančiuoju, turi nedelsiant pasitikrinti sveikatą. Viena iš tuberkuliozės profilaktikos priemonių – BCG vakcina, kuri apsaugo nuo sunkių tuberkuliozės formų. Šia vakcina skiepijami visi 2-3 parų naujagimiai.  Suaugusieji dažniausiai tiriami rentgenologiškai, o vaikams – atliekamas tuberkulino mėginys.

Lietuvos Respublikos Vyriausybės nustatyta tvarka darbuotojams, dirbantiems maisto gamyboje, sveikatos priežiūros, vaikų mokymo ir auklėjimo, paslaugų teikimo gyventojams ir kitose veiklos srityse, būtinas profilaktinis patikrinimas dėl tuberkuliozės prieš pradedant dirbti ir kasmet dirbant.

Negydoma tuberkuliozė gali baigtis mirtimi. Remiantis Santaros klinikų TB epidemiologiniais duomenimis matome, kad Lietuvoje 2016 m. nuo tuberkuliozės mirė 165 žmonės (5,71/100 000 gyv.), 2017 m. – 137 (4,81/100 000 gyv.). Vilkaviškio rajono savivaldybėje 2016 m. mirė 1 tuberkulioze sergantis žmogus, o 2017 m. – 2 sergantieji (1 pav.).

1 pav. Mirčių skaičius nuo tuberkuliozės (A15-A19) Lietuvoje bei Vilkaviškio r. sav. 2016-2017 m.

Šaltinis:

Vilniaus universiteto ligoninė Santaros klinikos TB epidemiologiniai rodikliai Lietuvoje

Tuberkuliozė kelia didelę grėsmę visuomenės sveikatai, tačiau ji gali būti įveikta, jei bus imtasi konkrečių veiksmų. Daugumoje Europos šalių sergamumo tuberkulioze rodikliai yra žemi. Liga linkusi koncentruotis tarp atskirtų, skurdžiausių ir labiausiai pažeidžiamų visuomenės grupių. Tuberkuliozė daugeliu atveju yra išgydoma, tačiau būtina griežtai laikytis paskirto gydymo režimo, sveikai maitintis, laiku išgerti visus paskirtus vaistus.

Visuomenės sveikatos specialistė  Edita Jankienė

 

Parengta pagal:

    Užkrečiamų ligų ir AIDS centro informaciją

Vilniaus universiteto ligoninė Santaros klinikos duomenis