Šiandien vaikų mityba yra labai aktuali tema tiek tėvams, tiek visoms suinteresuotoms įstaigoms. Visų bendras tikslas – vaiko sveikata ir jo organizmo poreikių patenkinimas. Vaikas su maistu turi gauti visų maistinių medžiagų: angliavandenių (paprastų ar sudėtinių), tame tarpe ir skaidulinių medžiagų, baltymų, riebalų, vitaminų, mineralinių medžiagų, antioksidantų ir kt.

Dažnai daugiausiai klausimų tėvams kylą, kai jie susiduria su papildomais primaitinimais, t. y. užkandžiais, kuriuos ruošia vaikams į ugdymo įstaigą, išvyką ir pan. Todėl norėtume atkreipti dėmesį į pagrindines tėvų klaidas, ruošiant užkandžius vaikams.

Pagrindinės tėvų klaidos ruošiant užkandžius vaikams

  1. Nėra plano (peržiūrėti, kada ir ką vaikas valgo mokykloje, namie, dienos vienodos ar skirtingos, būreliai sporto ar be fizinės veiklos, išlaikoma maisto įvairovė ar ne). Tikslas. Susidaryti mitybos planą, ką vaikas valgys pagrindiniams (pusryčiai, pietūs, vakarienė) valgymams ir užkandžiams (priešpiečiai, pavakariai, naktipiečiai).
  2. Neklauskite vaiko „Ką valgysi“. Jeigu jums būtų nesvarbi sveikata, svoris ir manytumėt, kad mityba neturi įtakos savijautai, kaip galvojate ką valgytumėte? Tai taip yra ir su vaikais. Kai klausiate vaiko ką valgysi, jis įvardins produktus, kurie dažniausiai turi mažai maistinės vertės. Tikslas. Klausti konkrečiau leidžiant išsirinkti iš sąrašo/vaizdo, skatinti vaiką įsitraukti į planavimą, laikytis nuoseklumo bei turėti kantrybės, ugdyti vaiko skonį ir pasirinkimus, siūlyti produktus, kurių nevalgė anksčiau, vaikų norai keičiasi, skatinti vaiką susidėti dėžutę pačiam.
  3. Neaptariama su vaiku, ką dėsite į dėžutę. Į dėžutę įdedate naujų produktų – vaikui netikėta, įdedate ko nevalgo namie galvodami, kad tai sveika ir tegul valgo mokykloje. Rekomenduojama vaiko pasiteirauti, ką valgo klasiokai ir įvertinti, kiek skiriasi priešpiečių dėžutės sudėtis.
  4. Patyčios ir norai. Jeigu nesuvalgo maisto iš priešpiečių dėžutės domėtis ar maisto per daug, ar dėl kažkokių priežasčių maistas nepatinka, ar valgydamas tokį maistą aplinkoje jaučiasi nepatogiai, nes kiti vaikai visiškai kitaip valgo. Tikslas. Nepriekaištauti, kad nesuvalgei, o ramiai pasikalbėti, pasidomėti kodėl.
  5. Maisto per daug ar per mažai. Poreikiai skirtingomis dienomis gali skirtis, pavyzdžiui: sportas yra ar nėra, mokykloje tą dieną duodamas patiekalas, kurį vaikas valgo ar nevalgo. Tikslas. Maisto kiekis įdedamas pagal vaiko dienos režimą.
  6. Įdedame produktus, kurie praranda prekinę išvaizdą. Išmėginkite susidėti tokią pačią užkandžių dėžutę ir sau (matysite, kaip atrodo maistas tuo metu kai valgo vaikas). Patarimas. Vaisių (jeigu įmanoma) nepjaustome, dedame valgyti patogius (atsikandus nebėgtų, nešlaptų rankos), mažus produktus, netyžtančius ir nesusitrinančius. Nedėkite sumuštinių su šlapia dalimi (sutyžta, susmenga). Patogu užkandžiams naudoti tam skirtas dėžutes, kad pridėjus maisto liktų kuo mažiau oro.
  7. Įdedame produktus, kurie nepatogūs valgyti. Kartais įdedame patiekalus, kurie yra netinkami dėti į dėžutes, nes vaikui bus nepatogu valgyti, neturės įrankių, neturės kur pasišildyti ar atsisėsti ir pavalgyti. Dedamos per didelės daržovės/vaisiai, vienu metu netelpa į burną. Dedamas byrantis sumuštinis. Patarimas. Tinka į dėžutes dėti maistą valgomą rankomis, pavyzdžiui: dekonstruotas sumuštinis (visos dalys sudėtos atskirai), suvyniota į tortiliją, padaryti suvožtiniai, daržovės ne salotos, o pagaliukai, maži griežinėliai, viskas kas pagaminta keksiukų/pagaliukų formos.
  8. Gertuvėje dauginasi bakterijos. Lietuvoje vandentiekio vanduo yra tinkamas gerti, todėl gertuvės dydis turėtų būti nedidelis (vanduo genda, geriau išgerti mažesnį kiekį ir prisileisti šviežio vandens), tinkamas kakliukas (geriau platesnis), gertuvė be BPA (arba kitaip be bisfenolis A, kuris yra plačiausiai plastiko ir dervų pramonėje naudojama sintetinė medžiaga, turinti toksinį poveikį žmogaus organizmui. Tai yra reprodukcinę ir endokrininę sistemas veikianti medžiaga, taip pat kelianti grėsmę vaisiaus smegenų vystymuisi).
  9. Netinkamos užkandžių dėžutės/termosai. Atkreipti dėmesį į dėžutės/termoso plastiko kokybę, ar lengvai užsidaro/atsidaro vaikui, ar neatsidaro savaime, ar tinkama patiekalui, vaisiui, sumuštiniui, troškiniui. Atkreipti dėmesį, kiek laiko termosas laiko šilumą, kokio dydžio termosas ir ar maistas jį pilnai užpildo (taip termosas išlaikys šilumą nurodytą laiką).
  10. Produktai keliantys alkį ir irzlumą. Dažna tėvų klaida yra greitų angliavandenių (bandelės, saldumynai, javainiai ir kt.) dėjimas į vaikų dėžutes. Viskas, kur cukraus yra daugiau nei 5g/100g produkto yra desertas. Dėl gliukozės svyravimo organizme vaikas tampa hiperaktyvus, vėliau irzlus, jaučia nuovargį, pastebimi prastesni mokymosi rezultatai ir t. t. Atsiranda dar didesnis potraukis saldumynams ir miltiniams gaminiams, siaurėja maisto racionas.
  11. Nėra daržovių. Daržovės būtinas produktas tiek vaiko, tiek suaugusio žmogaus organizmui. Dėkite, duokite vaikams mažesnio dydžio daržoves, įdomesnės formos, supjaustytas pagaliukais ar patogiais griežinėliais, pasikalbėkite kada ir su kuo jas valgyti, pagirkite kai suvalgo pabrėždami apie naudą organizmui.
  12. Dedami tik angliavandeniai, o kur baltymai. Jeigu vaikui įdedami tik angliavandeniai, nėra sotumo, nepalaikomas gliukozės kiekio pastovumas organizme, krenta mokymosi rezultatai, didėja saldumynų potraukis, formuojami netinkami valgymo įpročiai (kurie galimai turės įtakos ateityje), silpnėja vaiko imunitetas. Patarimai, kokius baltymus dėti: mini kotletukai, natūralios mėsos dešrelės (gali būti tiesiog kotletukai dešrelės formos), keptos vištienos blauzdelės (blauzdelė nevarvanti padažu, galas apvyniotas servelėle), kepta kiaulienos išpjova supjaustyta riekelėmis, kiaušiniai (virti nulupti, idealu maži), omleto keksiukai, prie visų patiekalų daržovės ir grūdėta duona, jogurtas su vaisiais (stebėti cukrų kiekį, įrankis kuo valgys), pupelės ir avinžirniai (keksiukų pavidalu), pupelių ir avinžirnių makaronai su daržovėmis, avinžirnių traškučiai (išvirti avinžirniai suprieskoniuojami ir pakepinami orkaitėje), varškėčiai kepti orkaitėje (bandelės formos), varškės keksiukai, sūrio lazdelės ir kita.
  13. Nėra idėjų ir nežinome, kur jų gauti. Informacijos tikrai yra: kiti tėvai, google, jūsų vaikai, įvairūs sveiko vaiko mitybos interneto puslapiai/naujienlaiškiai, knygos. Idėjas, ypač tas kurios pasiteisino, pasižymėkite raštu.

 

Parengė Vilkaviškio rajono savivaldybės

Visuomenės sveikatos biuro

mitybos specialistė Aušra Kasulaitienė

 

Informacijos šaltinis:

Dietistės Vaidos Kurpienės

Mokymų (seminaro) medžiaga